Sau poate cea mai neașteptată asociere din lumea pantofilor: Birkenstock x Repetto.
Când am văzut fotografiile din colecția Birkenstock x Repetto m-am gândit că nu poate fi adevărat. O fi 1 aprilie, mi-am zis. Dar nu: suntem în plină vară și știrea apare peste tot, mă urmărește pe site-uri și în social media, așa cum doar algoritmul bine pus la punct știe să facă. Cui i-a trecut prin cap așa ceva?, m-am întrebat.
Și, după ce s-a dus uimirea, am recunoscut că ideea și execuția mi se par geniale. Spun asta în condițiile în care eu, una, aș purta doar o singură pereche din toată această colaborare: papucii Arizona pe roșu cu pătrățele Vichy pe talpă.
Bine, până și la acest model mă încurcă un pic acel roșu lăcuit, dar trecem cu vederea 😊.

Surpriza asta despre care vă tot povestesc vine tocmai din asocierea a două branduri în stiluri foarte diferite.
Repetto este un brand franțuzesc sinonim cu balerinii eleganți, delicați, cu o istorie de peste 80 de ani. La polul opus, istoria companiei germane Birkenstock poate fi urmărită până în anii 1700, dar a devenit un jucător important în industrie în anii ’70. Papucii Birkenstock sunt renumiți pentru confort și talpa anatomică, un fel de pat pentru picioare – footbed – cum spun ei.
N-aș vrea să spun că sunt urâți, deși cred că am dreptul la această opinie subiectivă. Însă, indiferent că-ți plac sau nu, că te simți bine în ei sau nu, putem să fim de acord asupra unui aspect: nu au nicio urmă de grație.
Când Dumnezeul pantofilor a împărțit grația printre branduri, Birkenstock pur și simplu n-a fost prezent.
Iată de ce, când am văzut știrea despre colecția Birkenstock x Repetto, am ridicat din sprânceană. Și am dat click imediat, să văd cum arată!
Deși nu pot spune că mi se par frumoși nici Opera Clogs, nici Scala Mules, îi consider reușiți. Să integrezi ideea de balet într-un papuc nedelicat și să-ți și iasă e o artă.
Mă înclin.

Foto: PR