FestivalsTheater
Festivalul Naţional de Teatru îşi anunţă selecţia oficială
FNT a anunţat astăzi selecţia oficială a spectacolelor pentru cea de-a 26-a ediţie, ce se va desfăşura în perioada 21 – 30 octombrie 2016 la Bucureşti. Printre acestea se numără…
Stela Nadoleanu
|Reading time: 4 mins
FNT a anunţat astăzi selecţia oficială a spectacolelor pentru cea de-a 26-a ediţie, ce se va desfăşura în perioada 21 – 30 octombrie 2016 la Bucureşti. Printre acestea se numără…
Stela Nadoleanu
|Reading time: 4 mins
Share this article

FNT a anunţat astăzi selecţia oficială a spectacolelor pentru cea de-a 26-a ediţie, ce se va desfăşura în perioada 21 – 30 octombrie 2016 la Bucureşti. Printre acestea se numără spectacole în regia lui Silviu Purcărete, Radu Afrim sau Gigi Căciuleanu, precum „Iulius Cezar”, „Între noi e totul bine”, respectiv „L’Om DAdA”. Celor 40 de spectacole româneşti din cadrul selecţiei se adaugă şi patru producţii străine invitate în festival.

„Sunt spectacole de teatru importante, foarte diferite, cu texte foarte diferite, montări care pun în valoare trupele de teatru din România. Orice festival din lume se bazează pe spectacole de valoare. Noi considerăm că acest festival este de valoare, pentru că titlurile din această stagiune dau greutate unui mod de a vedea teatrul. Ideea fundamentală pentru teatru este întâlnirea, dialogul şi felul special oriunde în lume de a fi împreună, în timp, în afara realităţii”, a spus selecţionerul festivalului Marina Constantinescu, citată de News.ro.

Lista completă a spectacolelor din festival:

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză ( Teatrul Metropolis, Bucureşti);

Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu (Teatrul Mic, Bucureşti);

Apă de mină de Csaba Székely, un proiect coordonat de Oana Stoica (Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9);

Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies, regia Cristi Juncu (Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti);

Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, scenografia Dragoş Buhagiar (Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi);

Carousel, adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnar (Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti);

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi (Teatrul Naţional Cluj-Napoca);

Creditul de Jordi Galcerán, regia Mihai Constantin (Godot Cafe-Teatru, Bucureşti);

Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy, regia Felix Alexa (ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti);

Dansând în noapte de Patrick Ellsworth, regia Vlad Massaci, (Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov);

Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel, regia Mariana Cămărăşan (Teatrul Metropolis, Bucureşti);

Fata din curcubeu, textul şi regia Lia Bugnar (Godot Cafe-Teatru, Bucureşti);

Fuchsiada după Urmuz, o instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete, decorul şi light-design- ul Helmut Stürmer (Teatrul German de Stat Timişoara);

Între noi e totul bine de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim (Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti);

Iulius Cezar de William Shakespeare, regia Silviu Purcărete, scenografia Dragoş Buhagiar (Teatrul Maghiar de Stat Cluj);

Kafka. 5 vise după scrierile „Procesul”, „Metamorfoza”, „O dare de seamă pentru o Academie”, „Verdictul” şi „Colonia penitenciară” de Franz Kafka, scenariul, regia, decorul, coloana sonoră Dragoş Galgoţiu, coregrafia Răzvan Mazilu (Teatrul Odeon, Bucureşti);

L’Om DAdA, un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu (Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din

Bucureşti);

La ordin, Fuhrer! de Brigitte Schwaiger, regia Mihai Măniuţiu (Teatrul „Aureliu Manea”, Turda);

La Pulce după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau, adaptarea scenică şi regia Horaţiu

Mălăele (Teatrul de Comedie, Bucureşti);

Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Alexandru Dabija (Teatrul Naţional Cluj-Napoca);

LUNGS de Duncan Macmillan, regia Nicolae Constantin Tănase, VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti;

Marmură de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky (Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti);

Meteorul de Friedrich Dürrenmatt, regia Mihai Măniuţiu (Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara);

Micul Prinţ de Antoine de Saint-Exupéry, regia Peter Kerek, (Teatrul German de Stat Timişoara);

Mon Cabaret Noir, conceptul, regia, coregrafia, costumele Răzvan Mazilu, Teatrelli – creart (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti);

O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii după un roman de Mark Haddon, regia Bobi Pricop (Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti);

Oameni obişnuiţi, un spectacol de Gianina Cărbunariu (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu);

Obsesii de Claudiu Sfirschi-Lăudat, regia Yannis Paraskevopoulos (ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti);

Pelicanul de August Strindberg, regia Felix Alexa (Teatrul Maghiar de Stat Cluj);

Pour toujours (În vecii vecilor), regia, decorul şi coregrafia Dominique Serrand (Teatrul Maghiar de Stat Cluj);

Prin vis, scenariul de Varga Mátyás, regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia Pál Frenak (Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara);

Punctul orb de Yannis Mavritsakis, regia Radu Afrim (Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti);

Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman, regia Radu Jude, (Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara);

Sfârşit de partidă de Samuel Beckett, regia Tompa Gábor (Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”);

The Bach Files, un spectacol de Alexandru Darie (Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti);

The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu (Teatrul UNTEATRU, Bucureşti);

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu (Teatrul „Nottara”, Bucureşti);

Un duşman al poporului de Arthur Miller, adaptare după piesa lui Henrik Ibsen, regia Claudiu

Goga (Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi);

Un minut de dans sau UF!!!, un spectacol de Gigi Căciuleanu, Fundaţia Art Production, în parteneriat cu Teatrul Mic, Bucureşti;

Vivaldi şi anotimpurile, scenariul, regia şi coregrafia Gigi Căciuleanu (după o idee de regie şi concept spaţial de Dan Mastacan) (Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”).

FestivalsTheater
Share this article