Dacă îți place sangria, o să adori Tinto de verano, o rudă mai lejeră a băuturii spaniole clasice.
Dacă fizic ești la birou cu laptopul în față, dar emoțional ești în city break la Barcelona, la o terasă cu tapas după concertul Bad Bunny, uite care e cocktailul perfect pentru consolare în serile de vară.
Inspirată din Sangria, dar mai light și mai răcoritoare, cu o concentrație mai mică de alcool, Tinto de verano e o băutură spaniolă de vară, un șpriț efervescent care o să te facă să te simți ca într-o vacanță în Barcelona, chiar dacă mai ai de așteptat până la concediu.
În rețeta de bază, Tinto de verano (trad. „vin roșu de vară”) se prepară cu o parte vin roșu fructat și o parte apă carbogazoasă cu aromă de lămâie. Spre deosebire de Sangria, care conține mai multe fructe și, deci, mai multe straturi de aromă, aici cheia e simplitatea.
Tinto de verano
Pentru 1 porție
150 ml de vin roșu fructat
100 ml de limonadă (sau apă carbogazoasă cu aromă de lămâie ori lime)
1 felie de portocală, pentru decor
1 felie de lămâie, pentru decor
frunze de mentă
Umple un pahar înalt pe jumătate cu gheață și toarnă deasupra vinul roșu, apoi completează cu limonada. Amestecă-le ușor, apoi adaugă în pahar feliile de portocală și lămâie și frunzele de mentă.
Savurează-l pe terasă sau pe balcon, cu Un verano en Nueva York pe fundal.
Foto: Clara Margais / DPA / Profimedia